Ürün Takip Sistemi Kayıt İşlemlerinde Son Değişiklikler

Ürün Takip Sistemi Kayıt İşlemlerinde Son Değişiklikler

Ürün Takip Sistemi Kayıt İşlemleri kapsamında özellikle 01.03.2019 tarihinden bu yana belge kayıt işlemleri konusunda bir karışıklık meydana geldiğini söyleyebiliriz. Tüm ithalatçıları ilgilendiren ve Ürün Takip Sistemi Kayıt İşlemleri için gerekli olan yeni uygulamalar tıbbi cihaz sektörü adına birçok yeniliği beraberinde getiriyor.

Ürün Takip Sistemi için çok sayıda gereklilik Kuruluşlar tarafından karşılanmalıdır.

Maliyetler Azalabilir

01.03.2019 tarihli Ürün Takip Sistemi Kayıt İşlemleri ile ilgili yapılan duyuruyu güncel haliyle şöyle aktarabiliriz: “Artık, EC Sertifikası ve Uygunluk Beyanı gibi belgelerin sadece yeminli çevirmen tarafından Türkçeleştirilerek Ürün Takip Sistemine kaydedilmesi yeterli.” Bu durum aslında şu anlama geliyor: “Daha önce çevirmenin imzasını tasdik eden Noter onayı artık bir zorunluluk değil. Çevirilerin bir de noter onayı yapılmasının maliyeti bu sayede ortadan kalkmış oldu”. Bununla beraber, 01.03.2019 tarihli duyuruda ve Ürün Takip Sistemi Çağrı Merkezi tarafından verilen bilgilerde tam tersi bir şekilde yorumlanabilir. Yaptığımız istişareler sonucunda yeni bir duyurunun daha planlandığı bilgisini edindik. Bu nedenle, sadece yeminli çevirmen onayı ile Ürün Takip Sistemi Kayıt İşlemleri yapılabilir.

Süre Sıkıntısı Yaşanabilir

01.03.2019 tarihli Ürün Takip Sistemi Kayıt İşlemleri duyurusunda da belirtildiği gibi belgelerin artık sadece “asılları ya da yurtdışındaki Türk makamları tarafından onaylanmış halleri ya da apostilli halleri kabul edilecek“. Üreticiler ya da Onaylanmış Kuruluşlar tarafından düzenlenen belgelerin (EC Sertifikası, Uygunluk Beyanı) noterlik maliyetinin ortadan kalkması tıbbi cihaz sektörünün bir nebze yükünü hafifletmiş olsa da belgelerin yurtdışından apostilli şekliyle gelmesinin neden olabileceği bir süre sıkıntısından bahsedebiliriz. Çünkü, hepimizin bildiği gibi üreticiler zaten tek nüsha halindeki belge asıllarını ithalatçılarla ya da diğer kişilerle paylaşmaya pek sıcak bakmayacaktır. Bunun yerine belgelerin Türk makamları tarafından onaylanmış şekilleri ya da apostil taşıyan formları gönderilmeye başlandı bile. Ancak, bir belgenin apostil yapılabilmesi için gerekli olan zaman bir hayli uzun.

Apostil Süreçlerini Nasıl Yönetebilirsiniz?

Üreticilerin son dönemde en sık tercih ettiği belge teslim yöntemi olan apostilli belge için bilinmesi gereken birtakım özellikler var. Öncelikle, her ülkede apostil olmayabilir! Bu hususa son derece dikkat etmelisiniz. Apostil, Lahey Sözleşmesi kapsamında belge üzerine atılan imzaların gerçek ve geçerli olduğunu belirten uluslararası geçerliğe sahip bir onay belgesi. Apostilin hazırlanması ve gönderilmesi sürecini tamamen yurtdışında yerleşik tıbbi cihaz üreticisi yönetebilir.

ÜTS Kayıt İşlemleri için Neler Değişti?

Ürün Takip Sistemi Kayıt İşlemlerinde tüm süreçler neredeyse aynı kaldı. Ancak, belgelerde noter onayı gerekliliği sona erdi. Bununla ilgili yakın zamanda bir resmi duyuru yapılacağını değerlendiriyoruz. Yeni süreçte ise kaynak belgeler (yani üretici tarafından gönderilen apostilli asıl belgeler) sisteme olduğu gibi yüklenecek. ÜTS’de orijinal doküman kısmında bu belge olacak. Türkçe belgeler ise çevirmen onayı ile sisteme yüklenecek. Bir değişiklik ise, daha önceden fiziksel belge olarak teslim edilmesi gerekmeyen uygunluk beyanları da artık Ürün Takip Sistemi yetkililerine dilekçe beraberinde fiziksel belge olarak teslim edilecek.

Medikoz Tercüme Ürün Takip Sistemi Kayıt İşlemleri için sizlere yardımcı olmaya devam ediyor. Üstelik, sadece tıbbi cihaz çevirileriyle ve sigorta ile güvence altına alınan metinlerle.

Mutluluğunuza Çeviriyoruz!

 

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Özet
Ürün Takip Sistemi Kayıt İşlemlerinde Son Değişiklikler
Makale Başlığı
Ürün Takip Sistemi Kayıt İşlemlerinde Son Değişiklikler
Açıklaması
Uygunluk Beyanı ya da EC Sertifikası artık noter onayı yapılmayacak. Bu süreç şu anda bir teamül şeklinde ilerlerken yakın bir zamanda bu konuda bir resmi duyuru yayımlanacağını düşünüyoruz.
Yazarı
Yayıncının Adı
medikozceviri.com
Yayıncının Logosu
Henüz yorum yapılmamış

Yorum yazın