Y Ü K L E N İ Y O R
. . .
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhasApp Destek Hattı

SSS

Uygunluk Beyanları .

Kullanım Talimatları .

EC Sertifikaları .

Uygunluk Beyanları, 01.03.2019 tarihinden itibaren Ürün Takip Sistemine kaydedilirken EC Sertifikalarında olduğu gibi belge aslı, Türkçe noter onaylı çevirisi ya da belge apostilli aslı ile birlikte yeminli çevirmen onayı ile birlikte Ürün Takip Sistemine dilekçe numarası alınarak fiziksel olarak teslim edilmeye başlamıştır.

Sınıf I cihazlar, düşük risk ihtiva içerdiklerinden dolayı EC Sertifikası zorunlu olmayan tek sınıf türüdür. Sınıf I cihazlarla diğer sınıfların aynı uygunluk beyanında BULUNMAMASI gerekir. Sınıf I için düzenlenen Uygunluk Beyanlarında 93/42/EEC Ek VII göndermesi MUTLAKA YAPILMALIDIR.

Uygunluk Beyanları için ÜTS’de özellikle tanımlanmış bir geçerlik tarihi alanı bulunmamaktadır. Ancak, düzenlenen Uygunluk Beyanında bir geçerlik tarihi varsa ÜTS’de geçerlik tarihi alanında belirtilmelidir.

ÜTS’ye yüklenen tüm belgeler Türkçe olmalıdır. Bundan dolayı, Kullanım Talimatları da Türkçe olarak yüklenmelidir. Yabancı dilde hazırlanan Kullanım Talimatları öncelikle Türkçeleştirilmeli ve daha sonra ÜTS’ye yüklenmelidir.
Kullanım Talimatlarında “ürünün adı”, “belgenin revizyon numarası” ve “düzenlenme tarihi/revizyon tarihi” zorunlu bilgiler arasındadır. Bunun yanında, kullanıcının ve son kullanıcının açık bir şekilde ürün kullanımı konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir.
Semboller, Kullanım Talimatlarında uluslararası standartlara uygun şekilde kullanılmalıdır. Bunun yanında sembollerin tamamı Türkçe olarak belirtilmelidir.

Sınıf I ürünler için EC Sertifikası ihtiyacı yoktur. EC Sertifikası beklenilmeden Uygunluk Beyanı ve diğer gerekleri sağlayarak ÜTS’ne kayıt işlemi yapılabilir.
ÜTS’ye kayıt edilecek tüm EC Sertifikaları Türkçeleştirilerek önce çevirmen tarafından imza edilmelidir. Sonrasında ise (belgenin aslı TİTCK’na teslim EDİLMEYECEKSE) noter onayı aranır.
Noterlikler Harçlar Kanununa tabi olarak işlem yaptığı için ülke genelinde Noterlik işlem bedellerinde herhangi bir değişiklik olmaz. Bununla beraber, 1701529408 sayılı başvurumuza cevaben “ÜTS başvurularında arkalı önlü çıktı alınarak yapılan başvuruların geçerli olduğu” belirtildiğinden Noterlik işlemlerinde değerli kâğıt ücretleri, arkalı önlü çıktı alınarak azaltılabilir.

Değerlendirme Yap
Değerlendirmeniz Gönderildi!
Değerlendirmeniz Gönderiliyor!
* Puanınız

Copyright © 2024 | Medikoz Çeviri | Tüm hakları saklıdır.