Uygunluk Beyanları

Uygunluk Beyanında “apostil” gerekir mi?

Uygunluk Beyanları, fiziki olarak teslim edilmeyen belgeler arasındadır. Bununla beraber, Piyasa Gözetim ve Denetim Dairesi tarafından olası denetimlerde belgelerin tümü sorgulanabileceğinden tüm belgelerin apostil ve ıslak imzalı şekilde hazır bulundurulması önemlidir.

Sınıf I cihazlar için hazırlanan Uygunluk Beyanlarında diğer sınıflar için hazırlanan uygunluk beyanlarına göre herhangi bir farklılık var mıdır?

Sınıf I cihazlar, düşük risk ihtiva içerdiklerinden dolayı EC Sertifikası zorunlu olmayan tek sınıf türüdür. Sınıf I cihazlarla diğer sınıfların aynı uygunluk beyanında BULUNMAMASI gerekir. Sınıf I için düzenlenen Uygunluk Beyanlarında 93/42/EEC Ek VII göndermesi MUTLAKA YAPILMALIDIR.

Uygunluk Beyanlarında geçerlik tarihi bulunması gerekiyor mu? Geçerlik tarihi sona eren uygunluk beyanları için hangi yöntem izlenmelidir?

Uygunluk Beyanları için ÜTS’de özellikle tanımlanmış bir geçerlik tarihi alanı bulunmamaktadır. Ancak, düzenlenen Uygunluk Beyanında bir geçerlik tarihi varsa ÜTS’de geçerlik tarihi alanında belirtilmelidir.